הבלוג של שירן

אנדרטאות נפוצות בישראל 

לכל אורכה ורוחבה של מדינתנו תוכלו למצוא סוגי אנדרטאות שונים, בגדלים שונים ובצורות שונות, כל אנדרטאות נפוצות בישראל היא מיוחדת במינה ומסמלת משהו מיוחד ואישי,  ישנם אנדרטאות שמספרות סיפור שלם, בין אם זו אנדרטה לזכר חיילים שנפלו במלחמה מסוימת ובין אם זו אנדרטה המסמלת אדם קרוב למשפחה, 

 

אנדרטה היא מבנה אשר תוכנן להנציח אדם או אירוע משמעותי. המבנה יכול להיות פסל סביבתי, מיצג אמנותי כלשהו או אדם. מנהג הצבת האנדרטה על קברו של אדם היא מסורת יהודית עתיקה מאוד ובכל מקום שבו קהילות יהודיות היו קיימות, היהודים המשיכו את הנוהג הזה של הקמת מצבה לזכר המנוח.

אנדרטאות לרוב ממוקמות באתרי הנצחה אך ישנם אנדרטאות אשר מוצבות בגנים ובכיכרות, וזאת להנציח ולזכור אדם חשוב אשר תרם לחברה. 

אנדרטאות נפוצות בישראל 

אנדרטאות נפוצות בישראל

בישראל ישנם מספר אנדרטאות בולטות ודומיננטיות:

פסל "האריה השואג" לזכרם של הרוגי תל-חי; אנדרטת חטיבת הנגב שגם היא קשורה לנופלים במלחמת העצמאות; אתר ההנצחה בלטרון לזכרם של לוחמי חיל השריון אשר נפלו במלחמות ישראל; אתר גבעת התחמושת לציון שחרור ירושלים, וישנם עוד לא מעט אתרי הנצחה ומצבות הקשורים לחללי מערכות ישראל.

אנדרטאות אישיות ו –  ישנם ולוחות זיכרון שהוקמו כדי לציין מעשים של אנשים מסוימים ופועלם – אפשר לדוגמא לראות את מקום קברו של הברון דה רוטשילד, אשר מסביב לקברו נבנה פארק טבעי ומקסים לציון תרומתו הכלכלית לארץ; 

כיכר רבין בתל-אביב בכיכר זו הוקמה אנדרטה  לזכרו של ראש הממשלה יצחק רבין, בסמוך למקום הירצחו; 

אנדרטת הזיכרון לאילן רמון, טייס החלל הראשון שלנו, אשר ממוקמת ,בבית הספר הטכני של חיל האוויר בבאר שבע. 

וכמובן אנדרטאות לזכר הנספים בשואה – זוהי אנדרטה שהיא גם יד זיכרון אישית וגם קולקטיבית ובינלאומית יד ושם הוא אתר הנצחה ענק ובעצם כבר סוג של מוסד, אשר משמר ומנציח את זיכרון העבר, כדי להבטיח את העתיד.

אנדרטה טבעית  

אנדרטה טבעית  

לדוגמא  אתר מצדה שהוא אתר מורשת עולמי במדבר יהודה, אשר יושב על פסגת צוק. מצדה היתה מצודתו של הורדוס והאתר מתייחס לאירוע המרד הגדול של היהודים כנגד הרומאים ומשמשת להנציח את עמידת היהודים האיתנה מול היוונים וההתאבדות ההמונית.

ישנם מספר  סוגים של מצבות ישראל אשר משמשות להנציח אירועים או אנשים. עוד משחר הימים בני האדם הונצחו על ידי קרוביהם אשר רצו לשמר את זיכרונם ולהעביר את המסר אותו המנוח היה רוצה שאנשים יזכרו. ישנם סוגים נוספים של אנדרטאות, כאלו אשר מציינות  אירועים חשובים בהיסטוריה וימי זיכרון וכאלו להנצחת קבוצות אנשים גדולות כמו חללי מערכות ישראל וששת מיליון היהודים אשר נספו בשואה. מלאכת פיסול האנדרטה היא מלאכה מורכבת הדורשת מהפסל מעוף יצירתי, איכות בביצוע וסבלנות. כל אלו בנוסף היכולת להגיע להבנה מלאה של צורכי הלקוח המזמין את האנדרטה דורשים ידע וניסיון מעשי של שנים רבות.

ניתן לקרוא עוד מאמרים באתר:

לסיכום של דבר: 

לסיכומו ש דבר – אנדרטאות נמצאות לאורכה ולרוחבה של ישראל, בין אם באתרי הנצחה, כיכרות או גנים, אנדרטאות מכבדות  את הנופלים במלחמות, את קורבנות השואה ואת אלה שתרמו לארץ. הן יכולות להיות בשלל צורות וצבעים, ולרוב יסמלו את אישיותו של הנופל (במידה וחייל האנדרטה תהיה בצורת היחידה ששירת, או אריה לסמל גבורה, למי שנהרג בתאונת אופנוע האנדרטה תהיה בצורה של אופנוע גדול) בארצנו קבורים גם מספר אנשים גדולים כמו דוד בן גוריון ויצחק רבין. הן מספרות הסטוריה שלמה ונמצאות במקומות בולטים כדי שלא נשכח את התרומה הרבה של אנשים למדינתנו.

ניווט מהיר בכתבה
טלויזיה לבית או לעסק שלך
בעלי מקצוע
התקן טלויזיה לבית או לעסק שלך

אם אתה הולך להסתכל על העבודה של מישהו שמתקין טלויזיה לבית או לעסק שלך, אתה בטח תוהה מה הם בדיוק עושים. ייתכן שאתה גם תוהה

5 טיפים על נפט לחימום הבית
בעלי מקצוע
טיפים בנושא נפט לחימום הבית

הרבה אנשים מבקשים 5 טיפים לנפט לחימום הבית למה? הסיבות מגוונות ומגוונות אך בדרך כלל מסתכמות בשלושה. ראשית, מדובר בכסף. אנשים שאינם משתמשים בקמין ופשוט